LEČENJE KEROZINOM – TODIKAMPOM I DRUGIM UGLJENIKOVIM JEDINJENJIMA

Hemijski element ugljenik (C) ima niz interesantnih i važnih osobina. Fizičko telo čoveka sadrži 70% kiseonika, 18% ugljenika i 10% vodonika. Svih ostalih hemijskih elemenata ima svega 2% (azota 0,3%).
Jedno od glavnih svojstava ugljenika je da može stvarati cikluse i dugačke lance atoma, što je jedan od uzroka raznovrsnosti ugljenikovih jedinjenja. On je glavni element u sastavu ugljenih hidrata, masti i belančevina!
U zavisnosti od toga, kakva je prostorna struktura ugljenika, kvalitetno se menjaju i njegova svojstva, kao i sposobnost da ispoljava jedno ili drugo lekovito dejstvo na organizam. Donedavno naučnicima su bila poznata tri oblika kristaliziranog ugljenika, ali im je bila različita kristalna rešetka – slojna struktura grafita, pravilna kristalna rešetka dijamanta, karbid – veštački polimer, koji ima dvostruke i trostruke veze. sada su naučnici otkrili mineral ugljenika koji se sastoji iz 60 atoma i koji ima strukturu u vidu fudbalske lopte – to su fulereni. Pored mineralnog stanja, hemijski element ugljenik ima veliki broj tečnih ugljenikovih jedinjenja, koja raspolažu interesantnim i važnim lekovitim svojstvima. U ovoj knjizi razmotrićemo razna (tečna i tvrda) ugljenikova jedinjenja s pozicija njihovih lekovitih svojstava.

Karakteristike kerozina

Reč kerozin potiče od engleske reči kerosene i grčke reči keros – vosak. To je smesa ugljovodonika C9-C16. On se dobija iz destilata direktne prerade nafte (prokuvavanjem na 110-320oC). Destilati prerade sumporne nafte podvrgavaju se hidro čišćenju.
Kerozin sadrži primese jedinjenja sumpora, azota ili kiseonika. Boja mu varira od bezbojne do svetlo braon s golubijim nijansama. U zavisnosti od hemijskog sastava i načina prerade nafte, od koje je dobijen kerozin u njegov sastav ulaze:
– ograničeni alifatični ugljovodonici
– nafteni (zasićeni ciklični ugljovodonici)
– biciklični aromatski ugljovodonici
– neograničeni ugljovodonici
Što je veća temperatura smese pri kraju ključanja, tim više se u njoj nalazi bicikličkih ugljovodonika.
Postoje sledeće sorte kerozina: avijacijski, za osvetljavanje (podvrgava se dopunskom sumporno kiselom čišćenju radi smanjivanja smola i naftnih kiselina), za tehničku upotrebu, za rastvaranje (dopunski se podvrgava dearomatizaciji). Narodna medicina koristi dve vrste kerozina – avijacijski i kerozin za osvetljavanje.
Genadij Petrovič Malahov

Format: 20.00
ISBN: 978-86-82363-87-3
Broj stranica: 126
Uvez: meki
Godina izdanja: 2009
Izdavač: PROMETEJ – BEOGRAD, BEOGRAD
Preveo(la): MAHMUT ŠEHIĆ